Ćwiczenia: side plank
Źródło

Jakiś czas temu pod postem, w którym opisałam jak wykonywać plank, dostałam komentarz, w którym zostałam poproszona o napisanie instrukcji wykonania planka bokiem. Wiem, że dla większości z Was nie stanowi to absolutnie żadnego kłopotu, ale nie znaczy to, że problem nie istnieje. Tak więc dziś post na życzenie czytelniczki – jak zrobić side plank?

Dodam jeszcze tylko, że przydatne będzie tu lustro, aby widzieć, czy ciało ułożone jest w dobrej pozycji, czy też należy ją skorygować.

Sposób nr 1

Układamy ciało w prostej linii leżąc na jednym boku. Podpieramy się “dolną” ręką (lub łokciem), trzymając dłoń (łokieć) tuż pod barkiem. Unosimy biodra tak, aby kręgosłup był ułożony prosto, a ciężar ciała rozkładał się na “dolną” nogę i rękę.
Tę technikę przedstawia poniższy film:

Sposób nr 2

Drugi sposób jest chyba jeszcze prostszy. Przyjmujemy pozycję planka przodem, po czym przekręcamy się tylko na bok, odrywając “górną” rękę i ewentualnie nogę od podłogi.
To przejście z planka przodem do planka bokiem idealnie pokazuje Zuzka:

Najczęściej popełniane błędy

  1. Trzymanie bioder zbyt nisko lub zbyt wysoko, przez co kręgosłup nie znajduje się w odpowiedniej pozycji.
  2. Ręka, na której się opieramy, znajduje się zbyt blisko głowy. O wiele słabiej wtedy pracują mięśnie ramion i łatwiej jest się nabawić kontuzji barku.

Mam nadzieję, że ten krótki post rozwiał wszystkie wątpliwości. Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania – zapraszam do kontaktu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę