Tak, wiem, to hasło totalnie nie wpisuje się w trend lansowanego modelu zdrowego trybu życia. No bo przecież fitportale, fitgazety i fitblogerki mówią, że metabolizm musimy ciągle przyspieszać. Dlaczego? Żeby palić więcej kalorii. Dlaczego? Żeby móc więcej jeść! Więc zastanów się, czy jedzenie jest tą wartością w życiu, o którą tak warto zabiegać. Czy nie lepiej odpuścić sobie fiksowanie się na pożywieniu i 5 posiłkach dziennie, a w zamian wyglądać młodziej, czuć się lepiej i żyć dłużej?
Spis treści artykułu
ToggleMetabolizm – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym jest metabolizm. Jest to ogół reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w komórkach organizmu, będący podstawą zjawisk biologicznych. Zalicza się więc do tego oddychanie, produkcja hormonów, powstawanie nowych komórek, tworzenie się tkanki tłuszczowej i mięśniowej, wytwarzanie ATP itp.itd.
Warto tutaj również zaznaczyć, że tempo metabolizmu w dużej mierze zależy od genów. Więc jeśli całe życie miałaś wolny metabolizm, to po miesiącu treningów i spożywania 5 posiłków dziennie nie przyspieszysz go nagle do granic możliwości. Tak samo działa to w drugą stronę, chociaż spowolnienie metabolizmu wydaje się być jednak rzeczą łatwiejszą.
Dużym uproszczeniem jest powiedzenie, że im wolniejszy metabolizm, tym łatwiejsze tycie i cięższe gubienie wagi. Jest to jednak fakt, z którym nie zamierzam polemizować. A co gdybym powiedziała Ci, że przyspieszenie metabolizmu nie jest jedynym sposobem na zrzucenie wagi?
Szkodliwe skutki szybkiego metabolizmu
Tak jak wszędzie w przyrodzie, tak i w organizmie ludzkim wynikiem reakcji chemicznych (przemian metabolicznych) są również produkty uboczne. Szczególnie szkodliwe są reaktywne formy tlenu, które mogą uszkadzać DNA, aminokwasy i komórki tłuszczowe. Mimo że nasze organizmy mają pewną „wewnętrzną” ochronę antyoksydacyjną, bez przyjmowania produktów bogatych w przeciwutleniacze mogą wystąpić uszkodzenia oksydacyjne przyspieszające starzenie.
No to teraz szybka matematyka (a może logika?).
Szybszy metabolizm = więcej reakcji chemicznych
Reakcje chemiczne = tlen reaktywny
Więcej reakcji chemicznych = większe ilości tlenu reaktywnego
Większe ilości tlenu reaktywnego = więcej uszkodzeń
Więcej uszkodzeń = szybsze starzenie
Szybszy metabolizm = szybsze starzenie
Pisząc o starzeniu nie mam na myśli tylko widocznego starzenia się skóry, którym wszyscy się tak przejmujemy. Chodzi tutaj głównie o starzenie tzw. biologiczne, czyli spadek wydajności funkcji organizmu powodowany uszkodzeniami tkanek i organów.
Szybszy metabolizm = szybsza śmierć
Bardzo ciekawym jest Mój nowy plan treningowy
Podsumowując, szybszy metabolizm nie jest niczym dobrym, a prowadzi jedynie do szybszego starzenia się organizmu. Aby go spowolnić, należy stopniowo obniżać podać kalorii, spożywając produkty bogate w niezbędne pierwiastki. Zdecydowanie nie należy przy tym rezygnować z treningów, które nie tylko wpłyną na jakość życia, ale również jego długość. Ale o tym w innym wpisie.
A co Wy sądzicie o przyspieszaniu metabolizmu i przedstawionych badaniach? Zachęcam do dyskusji!