100% poświęcenia

Niedawno Savannah Grey napisała posta o procentowym udziale aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania w zdrowym stylu życia. Zachęcam Was do jego przeczytania, ja tylko podam wniosek wysnuty z rozważań Savannah – udział tych dwóch czynników to 1:1, a nie 3:7, jak jest to utrwalone i powielane w wielu źródłach. Sukces bowiem zależy tak samo mocno od diety, jak i sportu. Zgadzam się z tym, ale…

Moim zdaniem czynników warunkujących zdrowy tryb życia jest znacznie więcej i nie da się stwierdzić, który z nich jest ważniejszy ani o ile. Odżywianie i aktywność to tylko dwa najpopularniejsze elementy definiujące styl życia. Poza nimi są jeszcze:

  • odpoczynek/sen,
  • środowisko, w którym przebywamy,
  • kosmetyki,
  • warunki pracy,
  • używki,
  • czynniki zewnętrzne niezależne od nas, takie jak np. promieniowanie
  • i wiele innych.

Nie możemy uznać, że któryś z tych czynników jest ważniejszy. Tak samo niesprawiedliwe byłoby uznanie, że wszystkie są równe. Dlatego też uważam, że dbać o nasze zdrowie powinniśmy na wszystkich płaszczyznach, poświęcając każdemu z elementów maksimum uwagi.

Co z tego, że będę prowadzić aktywny tryb życia i odżywiać się wyłącznie naturalnymi produktami, jeśli do mojego organizmu przenikać będą konserwanty z kosmetyków, a dodatkowo spać będę 4 godziny na dobę i wypalać paczkę papierosów dziennie? Będę fit w 40%?

Tak naprawdę czynniki patogenne znajdują się obecnie wszędzie i nie wszystkie zostały do tej pory odkryte (to temat na innego posta i pewnie się nim zajmę za jakiś czas). Nie sposób ich uniknąć całkowicie, ale póki możesz dokonywać świadomych wyborów, powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce i nie robić niczego na pół gwizdka. Zdrowie masz tylko jedno i jeśli Ci na nim zależy, to naucz się o nie dbać kompleksowo. Mnogość bakterii, wirusów, czynników kancero(i innych pato-)gennych w naszych czasach pozwala sądzić, że niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku i nie jest to w żadnej mierze wyolbrzymianie problemu.

Na szczęście w większości przypadków masz wybór – dlatego wybieraj mądrze i bądź 100% fit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę