Przyczyny odstającego brzucha

“Mam niedowagę, a mój brzuch wciąż odstaje. Co robić?” – ten problem jest przez Was najczęściej poruszany w wiadomościach i pytaniach do mnie. Dwa posty “brzuchowe” co prawda już na blogu powstały (Idealnie płaski brzuch, Przepis na piękny brzuch), ale żeby definitywnie (przynajmniej na razie) zakończyć temat, postanowiłam napisać jeszcze jeden, zbierający wszystkie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

1. Tkanka tłuszczowa

To powód oczywisty. Im więcej tkanki tłuszczowej zalega na brzuchu, tym bardziej jest on wypukły, sflaczały i trzęsie się z każdym wykonanym ruchem.
Rada: spalić tkankę tłuszczową, pamiętając o umiarze i zdrowym poziomie 18% dla kobiet!

2. Hormony

Niestety, my, kobiety, jesteśmy predestynowane do rodzenia dzieci i matka natura nic sobie nie robi z tego, jeśli któraś z nas naprawdę nie planuje potomstwa. Estrogen był, jest i będzie krążył po organizmie, a to jemu zawdzięczamy uroczy wałeczek tłuszczu tuż pod pępkiem. Ma on stanowić zabezpieczenie dla płodu na wypadek przyszłej ciąży.
Drugim z hormonów, który powoduje odkładanie się brzusznego tłuszczu, jest kortyzol – hormon stresu. Jego poziom z kolei jest już całkowicie od nas zależny – wystarczy tylko unikać stresujących sytuacji.

3. Woda

Spożywanie niewystarczającej ilości wody zakłóca procesy trawienne i utrudnia usuwanie toksyn, które zaburzają pracę całego organizmu.
Rada: wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

4. Błonnik

Zbyt mała ilość błonnika powoduje rozleniwienie jelit, z kolei spożywanie zbyt dużych jego ilości przy zbyt małej podaży wody powoduje zaparcia.
Rada: kontrolować ilość spożywanego błonnika.

5. Produkty wzdymające

Niektóre produkty mają to do siebie, że po ich spożyciu brzuch rośnie do większych niż zwykle rozmiarów. Nie tyczy się to wszystkich ludzi, dlatego musicie sprawdzić, co działa destrukcyjnie na Wasze brzuchy. Do produktów takich zaliczamy m.in.: rośliny strączkowe, brokuły, kalafiory, cebulę, kapustę, brukselkę, jarmuż, ziemniaki, kalarepę, alkohole, napoje gazowane, owoce (przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie, winogrona), zboża, mleko i jego przetwory.
Rada: unikać wzdymających produktów.

6. Obróbka termiczna

Najcięższym dla naszych żołądków jedzeniem jest jedzenie smażone. Jednym szkodzi samo smażenie, inni (tak jak ja) muszą uważać na to, jakiego oleju użyją albo nie mogą używać go w ogóle. O wiele bardziej lekkostrawne są posiłki gotowane, duszone i parowane.
Rada: unikać smażenia i/albo pieczenia.

7. Żywność wysokoprzetworzona

Nikt tak naprawdę nie wie na pewno, co znajduje się w fast foodach, sklepowych wędlinach i kupnych słodyczach, a nawet jeśli skład jest dobrze opisany, to i tak w większości przypadków nie ma pewności co do wpływu wszystkich składników na organizm ludzki. Część z nich sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, inne zaburzają funkcjonowanie układu trawiennego. Do tego są ciężkostrawne, a wiele z nich zawiera związki toksyczne.
Rada: unikać mocno przetworzonych produktów.

8. Zbyt dużo soli 

Sól zatrzymuje wodę w organizmie i o tym wiedzą wszyscy. W związku z tym woda odkłada się w organizmie, w tym m.in. na brzuchu.
Rada: ograniczyć spożycie soli.

9. Alergie i nadwrażliwości

Wmawianie sobie alergii pokarmowych stało się ostatnio bardzo modne. Być może jednak jest tak, że faktycznie masz jedną z nich i to dlatego Twój brzuch jest płaski tylko tuż przy przebudzeniu. Najpopularniejszymi są alergia i nadwrażliwość na gluten oraz nietrawienie laktozy.
Rada: unikać produktów wywołujących alergie.

10. Stany chorobowe

Wzdęty brzuch może być również spowodowany różnego rodzaju schorzeniami. Jakimi? Np. celiakią, zespołem drażliwych jelit, zespołem jelit leniwych, wrzodami… Absolutnie nie należy jednak diagnozować tego samemu!
Rada: konsultacja z lekarzem.

11. Zbyt słabe głębokie mięśnie brzucha

Jednym z zadań stawianych przed mięśniami głębokimi brzucha jest utrzymanie na swoim miejscu narządów wewnętrznych. Kiedy są one zbyt słabe, jelita wypychają przednią ścianę brzucha.
Rada: wzmacnianie mięśni głębokich brzucha np. przez ćwiczenia w pozycji deski.

To wszystkie przyczyny odstającego brzucha, do których udało mi się dotrzeć. Jeśli macie informacje o jeszcze innych, piszcie w komentarzach, a dodam je do spisu.

0 komentarzy do “Przyczyny odstającego brzucha

  1. Napoje gazowane, szczególnie słodkie. Oprócz tego, że przez nie tyjemy, to wg mnie niektóre właśnie powodują, że brzuszek na imprezie nagle rośnie… 😉

  2. ja wypróbowałam już chyba wszystkich metod i zostały mi jakieś nietolerancje i alergie pokarmowe 😉 za 2 tygodnie mam wizytę u alergologa i zobaczymy, mam szczerą nadzieję, że okaże się, że czegoś nie toleruję, bo inaczej skończą mi się pomysły jaka jest tego przyczyna 🙂

  3. Ja bym jeszcze do tego dodała wady anatomiczne kręgosłupa, co dokładnie u mnie jest przyczyną wystającego brzucha a końcowy odcinek kręgosłupa mam wygięty tak na opak i całkiem inaczej i pośladki także mi odstają.

  4. Dodaj jeszcze wpływ genów. Może nie do końca wpływają na odstawanie brzucha, ale zależnie od nich kształtuje się nasza sylwetka i typowe jabłka będą mieć zawsze problem z brzuchem i odsłanianiem kraty 🙂

  5. A co sądzisz o diecie zgodnej z grupą krwi? Czy faktycznie niektóre produkty "niepolecane" mogą być źródłem problemów albo przynajmniej niedogodności?

  6. Takiego wpisu było mi trzeba, jestem chudzinką, a mój brzuch jest ble 🙂
    Po Twoim poście stwierdzam iż ograniczam smażaninę, piję więcej wody i jem więcej produktów zawierających błonnik 🙂
    studentkazarzadzania.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę