Jak wyszczuplić łydki?

Wraz z nastaniem wiosny widzę wzmożone zainteresowanie w temacie “odchudzania” łydek. Postanowiłam napisać co nie co odnośnie do moich własnych doświadczeń.

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z odchudzaniem, a później zdrowym trybem życia (grudzień 2011), moje łydki miały w obwodzie 39-39,5 cm. Były jednym z wielu moich kompleksów, ale pozostały nim najdłużej – aż do czasu, kiedy je zaakceptowałam – choć nie przestaję nad nimi pracować.
Obecnie moja lewa łydka w najszerszym obwodzie mierzy 36,4 cm, a prawa 36 cm.
Różnicę wizualną możecie zobaczyć na zdjęciu obok.

Odkąd pamiętam, zawsze próbowałam walczyć z łydkami. Były moim kompleksem pomimo tego, że to nie tłuszcz, a mięśnie były tą tkanką, która je budowała. Próbowałam skakać na skakance, biegać, rozciągać się (choć tutaj moją kiepską stroną była systematyczność) i nic. Zdarzało się nawet, że ich obwód po takich ćwiczeniach się zwiększał. Teraz, mądrzejsza o kilka lat doświadczeń wiem, że mięśnie po prostu uaktywniały się i puchły po takich doraźnych ćwiczeniach – stąd ich “rozrost” tuż po treningu.

Łydki przestały być moim kompleksem, kiedy usłyszałam od mojego TŻ, że mi ich zazdrości 😉 Rzeczywiście, nawet po krótkim spacerze czy idąc na obcasach widać było zarysy mięśni z boku. Teraz pracuję nas tym, żeby i z tyłu było widać “serduszko”.

Nie o tym miałam jednak pisać. Co więc pomogło mi je wyszczuplić? Joga! Nie sama oczywiście, ale przede wszystkim to zasługa jej i mojej systematyczności. Jogę uprawiam minimum 4 razy w tygodniu, nawet jeśli miałaby być to 10-15-minutowa sesja. Zazwyczaj układam trening z takich pozycji, w których rozciągam nogi i kręgosłup, więc oddziałuje to jeszcze bardziej na łydki.

Sama joga jednak nie wystarczy. Ponieważ u mnie są to w większości pozycje stretchingowe, wykonuję je po treningu albo przynajmniej po rozgrzewce. Żeby dodatkowo pobudzić mięśnie łydek, zazwyczaj skaczę na skakance, biegam (także w miejscu), skaczę, robię pajacyki. Taki zestaw na nogi (plus rozgrzanie pozostałych partii mięśniowych) jest dobrym wstępem, a odpowiednio dobrany trening jogi zagwarantuje smukłe łydki.
Pamiętajcie jednak o tym, że genów ani predyspozycji nie pozbędziemy się ćwiczeniami, dlatego nie należy oczekiwać cudów! Ja wiem, że nigdy moje łydki nie osiągną 30 cm w obwodzie, co zresztą byłoby pewnie niezdrowe. Myślę, że przy braku nadwagi i szczupłej budowie ciała po 2-3 miesiącach regularnych treningów osiągniecie swoje maksimum (czy raczej minimum) możliwości. Ponieważ nakład pracy nie jest wielki (10-15 minut to zaledwie 1% całego dnia!), myślę, że warto spróbować.

PS Nie piszę tu o tak oczywistych rzeczach, jak prawidłowe odżywianie się czy treningi całego ciała – bo to chyba oczywiste 🙂

0 komentarzy do “Jak wyszczuplić łydki?

  1. Maggie ,dziekuję za inspirację ! Mam co prawda grube,toporne nogi ( łydki 42 cm) przy 175 cm wzrostu, niektóre dziewczyny nawet z nadwagą mają kształtne nogi. Dzięki kilku miesiącom cwiczeń, nawet nieregularnych zaobserwowałam lekką zmianę kształtu łydek. Cieszę się,ze trafiłam na Twoja stronę!

  2. Witam chcialabym zapytac czy wystarczy zebym pobiegala te 10/15 min i wtedy joga? I to wystarczy by je wyszczuplic? Ostatnio biegalam po 30 min ale zauwazylam ze mam chyba wieksze lydki od tego
    Moglabym prosic o jakas rade?

  3. Teoretycznie te 10-15 minut wystarczy, ale przy założeniu, że bieg poprzedzasz jeszcze rozgrzewką (ok. 10 minut).
    A czy po tym 30-minutowym biegu rozciągałaś się?

  4. Wiesz o jakichś innych dziewczynach, którym ta metoda pomogła tak jak Tobie? 🙂 Piszesz że w 2011 w łydce miałaś 39cm tzn że zrzucenie tych 3cm zajelo Ci dwa lata czy po prostu podalas wymiary z fotki ktora wstawilas a "odchudzenie" lydek bylo kwestia paru miesiecy? :):)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę