- przez Maggie
Kiedy wrzuciłam na Instagram zdjęcie wątróbki z pytaniem, czy pamiętacie o spożywaniu podrobów, zdziwiłam się, że tak wiele osób nie lubi wątróbki. W dodatku na żywo również spotkałam całą masę osób, które nie wezmą jej do ust. Do tej pory nie wiem, co może ludziom w niej nie pasować, bo odpowiedzią na moje pytanie jest zazwyczaj „nie lubię i już” 😉
Jedną z takich osób był mój mąż, który teraz zajada się wątróbką, którą robię z przepisu mojej mamy i babci i który zaraz Wam zdradzę.
Spis treści artykułu
ToggleDlaczego warto jeść wątróbkę?
O tym, jak ważne w diecie są podroby, przekonałam się boleśnie parę tygodni temu, kiedy dzień w pracy zakończyłam krwotokiem z nosa, a kolejny przeleżałam w łóżku z osłabienia. Okazało się, że było to spowodowane niedoborami żelaza. Wtedy postanowiłam, że wątróbka będzie gościła w moim menu przynajmniej raz na 1,5 tygodnia.
Wątróbka jest bogata w witaminy A, B6, B12, kwas foliowy, żelazo i selen, czyli w większości w związki, których niedobory zdarzają się najczęściej.
Wątroba jednak ma również niechlubną opinię „śmietnika” organizmu i ciężko się z tym nie zgodzić. Dlatego też nie powinno się jej spożywać zbyt często i wybierać te najlepsze jakościowo. Jaką wątróbka jest najzdrowsza? Z drobiu wolnowybiegowego, królików, dziczyzny i ze zwierząt młodszych (cielęca, jagnięca).
Wątróbka duszona z jabłkiem i cebulą
Składniki
- 0,5 kg wątróbki (u mnie drobiowa),
- 2 małe jabłka,
- 0,5 cebuli,
- Łyżka oleju,
- szczypta pieprzu.
Przygotowanie
Na patelni rozgrzej olej. W międzyczasie pokrój cebulę w półpiórka. Wrzuć ją na rozgrzaną patelnię i zeszklij. Jabłka obierz i pokrój w grubą kostkę. Dorzuć je na patelnię razem z wątróbką i duś pod przykryciem ok. 15-20 minut, co jakiś czas mieszając. Wątróbka musi się ściąć, a jabłka uprażyć do miękkości.
Tak przygotowana wątróbka jest miękka, nie jest sucha, a jabłko idealnie równoważy jej goryczkę. Jeśli nie jesteś przekonany co do tego produktu – koniecznie wypróbuj ten przepis! Gwarantuję, że zmienisz zdanie 🙂