- przez Maggie
O tym, że zdrowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu są w stanie zapewnić nam idealną figurę, wiedzą wszyscy. I nie ma co ukrywać, że jest to jedna z głównych pobudek, dla których ludzie decydują się na przejście na „zdrową stronę mocy”. Decydując się na świadome odżywianie i aktywny tryb życia zyskujemy jednak o wiele więcej niż tylko talię osy i jest to rzecz o wiele cenniejsza – zdrowie.
Kilka tygodni temu ruszyła kampania edukacyjna organizowana przez warszawskie Centrum Onkologii mająca za zadanie uświadomić społeczeństwu, jak ogromną rolę w prewencji nowotworów odgrywa zdrowy styl życia. Nowotwory wciąż jeszcze są w Polsce tematem tabu, choć to się powoli zmienia. I możecie być pewni, że to nie ostatni post na blogu o nich traktujący.
Przechodząc do sedna – nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia. Według danych GUS, w 2010 roku były one przyczyną 24,5% zgonów w naszym kraju. To zatrważająco duża liczba. Tymczasem dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia można by zapobiec 1/3 tych śmierci.
W ciągu ostatnich 30 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób ze zdiagnozowanymi nowotworami (140.500 osób). Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności ruchowej do codziennego życia mogłoby zmniejszyć liczbę tych zachorowań o prawie 50 tysięcy.
Kliknij, aby powiększyć |
Każdego dnia podejmujemy decyzje mające ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie jest trudną sztuką dokonać właściwego wyboru – wystarczy być świadomym tego, z czym każda taka decyzja się wiąże. W ich podjęciu pomocny będzie Europejski kodeks walki z rakiem, o którym wspominałam już przy okazji wpisu na temat Światowego Dnia Rzucania Palenia. Kodeks zawiera 11 zasad, z których szczególnie siedem pierwszych jest drogowskazami pomocnymi w codziennym życiu.
Kliknij, aby powiększyć |
O ile z większą aktywnością czy ograniczeniem wielkości posiłków i wyeliminowaniem szkodliwych produktów zazwyczaj nie ma większych problemów, tak bardzo często zauważam, kiedy dostaję od Was jadłospisy do oceny, problem polegający na bagatelizowaniu zasady numer 4: „Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie”. Tymczasem niewłaściwe odżywianie jest drugą w kolejności (po paleniu tytoniu) przyczyną chorób nowotworowych. Aż 62% Polaków nie spożywa codziennie owoców i warzyw, a tylko 2% zjada każdego dnia przepisowe 5 porcji. Za to niemalże 1/4 z nas sięga po słodycze jako międzyposiłkową przekąskę.
Owoce i warzywa zawierają niezwykle cenne dla organizmu witaminy i minerały, których nie możemy wytworzyć sami. Powinniśmy spożywać je jako dodatek do każdego posiłku, co najmniej 5 razy dziennie i najlepiej świeżo po przygotowaniu. Mogą być to zarówno świeże warzywa i owoce, jak i pieczone czy gotowane na parze (przy czym należy pamiętać, że im dłuższa jest obróbka termiczna, tym mniej witamin taki owoc czy warzywo będzie zawierać). Jeśli do któregoś posiłku nie pasuje Ci owoc ani warzywo – zrób z nich koktajl i wypij na deser. Staraj się też wybierać owoce/warzywa o różnych kolorach – te zdradzają zawartość witamin i minerałów, kierując się więc barwami i różnicując je, dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Kliknij, aby powiększyć |
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, tutaj statystyki są dla nas nieco bardziej łaskawe, choć też nie nastrajają szczególnie optymistycznie. Według badania CBOS aż 34% Polaków w ciągu ostatniego roku nie uprawiało żadnego sportu. A wystarczy tak niewiele – 30 minut 3 razy w tygodniu. Tyle czasu znajdzie nawet pracująca na dwa etaty matka-Polka. Nikt nie mówi o przebiegnięciu maratonu czy wystartowaniu w triathlonie; wystarczy zrobić kilka przysiadów, brzuszków i pompek, zafundować sobie jogging czy wybrać się na squasha. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy przeogromny wybór wszystkiego, nie może być wymówką stwierdzenie „nie lubię sportu”. Jeśli nie chcesz się zbytnio spocić – wybierz jogę albo pilates; krępujesz się, kiedy inni patrzą jak ćwiczysz – włącz trening z płyty albo YouTube i ćwicz w domu.
Ruszajmy się więc! Aktywny tryb życia pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała i jest czynnikiem przeciwdziałającym rozwojowi chorób przewlekłych.
Poza tym wszystkim jest to również jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu – a skoro łączy przyjemne z pożytecznym, dlaczego miałbyś sobie go odmawiać?
Jak więc widzicie zdrowy tryb życia to nie tylko rozmiar 36 i wymarzona sylwetka. Bycie „fit” niesie za sobą o wiele więcej korzyści, które są znacznie ważniejsze niż wygląd zewnętrzny i to na nich powinniśmy skupić się najbardziej. Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego musimy o nie szczególnie dbać.
Pamiętajcie więc: #5xwarzywaiowoce #chodzebiegamwiecjestem. Resztę zasad znajdziecie w #kodekswalkizrakiem 🙂
Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Źródła:
- http://kodekswalkizrakiem.pl
- http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/l_podst_inf__o__syt_demograficznej_2011.pdf
- Rusz się po zdrowie – informacja prasowa
Zasady zdrowego trybu życia są proste, trzeba się do nich po prostu zastosować.
wbrew pozorom zdrowy tryb życia nie jest trudny i drogi 😉 trzeba tylko zmienić co nieco w swoim życiu, a dzięki temu zyskamy zdrowie i zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwory, więc zdecydowanie jest warto 🙂
Dobry tekst, daje do myślenia. Mój ostatni tryb życia leży po drugiej stronie trybu zdrowego. Ruchu praktycznie zero, dieta woła o pomstę do nieba. Chociaż cygarów nie palę:/ Dobrze, że nowy rok się zbliża, może mnie to zmotywuje do jakichś zmian:P
Pierwsza rzecz, to po świętach ruszam się w końcu na basen i uczę pływać, strój zakupiłam, pozostało spiąć tyłek i się wreszcie przełamać!
Porady dobre, ale wcale nie takie proste do wdrożenia, niektórych nie da się poprawić z dnia na dzień.
Na przykład których? Każdy kiedyś zaczynał od tego "pierwszego dnia". Wystarczy spróbować, później już wchodzi to w krew.
Jak nie wdrożysz ich z dnia na dzień to niestety, ale potem to umknie twojej uwadze i nic z tego nie będzie .