Chyba każda z nas miała kiedyś cellulit i wie, jak on wygląda. A wygląda brzydko (podobno to jest powodem, dla którego cierpi z jego powodu wyłącznie płeć piękna 😉 ) i nic w tym dziwnego, że wciąż wyszukujemy sposobów na to, jak usunąć cellulit. Takie pytania pojawiają się też co jakiś czas na moim asku i już jakiś czas temu obiecałam, że poruszę ten temat na blogu. Bo choć sposobów na pozbycie się cellulitu są setki (dosłownie!), to nie wszystkie będą jednakowo skuteczne i to, że coś działało na mnie, nie oznacza, że Ty będziesz zadowolona z efektów stosowania tego samego środka.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest cellulit. A jest on po prostu tkanką tłuszczową rozmieszczoną w niewłaściwy sposób. Przez to upośledza on krążenie krwi i limfy, w związku z czym staje się coraz trudniejszy do pozbycia się, a tkanki wokół zaczynają gromadzić wodę i toksyny, co powoduje, że miejsca dotknięte cellulitem wyglądają coraz gorzej.

Przyczyn jego powstania jest wiele i nie wszystkie są zależne od nas – do nich należą hormony. Poza tym powstaniu cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, palenie papierosów, zażywanie leków hormonalnych, nadwaga, nieodpowiednia dieta (spożywanie produktów bogatych w tłuszcze i sól, zbyt duża ilość węglowodanów), chodzenie w butach na wysokim obcasie, kąpiele w gorącej wodzie, stres, zbyt mała ilość wypijanych płynów (wody przede wszystkim).

Tym, od czego powinniśmy zacząć walkę z cellulitem, jest eliminacja albo przynajmniej ograniczenie wyżej wymienionych czynników jemu sprzyjających. Tak więc podsumowując:

  1. Wprowadzenie aktywności do codziennego życia,
  2. Spożywanie zdrowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków (eliminacja fast foodów i słodyczy),
  3. Rzucenie palenia,
  4. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  5. Wykluczenie gorących kąpieli,
  6. Pilnowanie odpowiedniej ilości wypijanych płynów.

Trzymanie się tych punktów znacznie ograniczy widoczność skórki pomarańczowej, ale w części przypadków może nie być wystarczające. Z pomocą przychodzą wtedy domowe metody pozbywania się cellulitu.

Naprzemienne prysznice

To jedyny sposób, który wypróbowałam i jest u mnie naprawdę wystarczający przy trzymaniu się opisanych powyżej sześciu punktów. Kiedy zauważam, że cellulit próbuje rozgościć się na moich udach (a ma to miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy robi się ciepło i miałabym ochotę wskoczyć w krótkie spodenki), kilka takich zabiegów wystarcza, żeby pozbyć się go całkowicie. Polega on na polewaniu miejsc dotkniętych cellulitem raz zimną, raz ciepłą (nie gorącą, ale letnią) wodą – ok. pół minuty na każdy strumień. Wykonujemy te czynności przez 3-5 minut. Już po tygodniu widoczna jest naprawdę spora różnica.

Bańki chińskie i masaże

O bańkach chińskich słyszał chyba każdy, kto próbował szukać informacji o tym, jak usunąć cellulit, więc myślę, że nie muszę ich przedstawiać. Do masażu można wykorzystać również szczotki do ciała (pisałam o tym w sierpniowych ulubieńcach miesiąca), rękawice do masażu albo wykonać go rękami. Ważne jest, aby masaż wykonywać w kierunku do serca.

Peelingi

Peelingi, podobnie jak masaże, pobudzają krążenie w strefach dotkniętych cellulitem, w związku z czym ułatwiają odprowadzanie toksyn z organizmu. Hitem jest oczywiście peeling kawowy, który dzięki obecności kofeiny ma jeszcze silniejsze działanie pobudzające.
Jakiś czas temu w serii Kosmetyki z kuchni podawałam przepis na domowy peeling cukrowy – jego również warto jest wypróbować.

Z pomocą w walce z cellulitem przychodzą nam także firmy kosmetyczne oferujące cudowne specyfiki likwidujące cellulit już od pierwszego użycia. Niestety – nie dość, że większość z nich nie działa (a jeśli działa, to tylko dlatego że podczas wcierania wykonujemy mimo wszystko masaż), to w dodatku nie należą do najtańszych.
„Większość” nie znaczy jednak „wszystkie”. Jeśli chcesz powierzyć swoje uda, pośladki, brzuch i ramiona kosmetyce, szukaj produktów zawierających kofeinę – te są najsilniejsze i z pewnością zobaczysz po nich efekty.

Oprócz balsamów, mleczek, kremów, serum itp. specyfików, również w aptekach czeka na nas cała gama preparatów mających za zadanie zlikwidować cellulit. Być może na niektóre z Was będą one działać, ale pamiętajcie, że bez zmiany trybu życia nawet najlepsze tabletki nie pomogą.

Ostatnią deską ratunku są zabiegi chirurgiczne takie jak liposukcja czy usuwanie cellulitu laserem. Są to zdecydowanie sposoby dające najszybsze efekty, ale i one wymagają zmiany trybu życia na zdrowszy. Bez tego cellulit wciąż będzie powracał.

Myślę, że udało mi się poruszyć wszystkie znane mi sposoby walki z cellulitem. Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze 🙂

Obserwuj mnie na:
error