W ostatnim czasie dostałam kilka pytań krążących wokół diety 1000 kcal. Zamiast odpowiadać każdemu z Was z osobna, stwierdziłam, że napiszę posta, w którym odpowiem na te wszystkie pytania.

Zacznę jednak od tego, że absolutnie nie polecam tej pseudo-diety. Spożywając pokarmy w ilości ograniczonej tak niską podażą energii tylko sobie szkodzimy. Na dietach typu 1000 kcal, a w wielu przypadkach nawet i 1500 kcal, możemy nabawić się jedynie kłopotów. Spowalniamy metabolizm, palimy mięśnie, nie dostarczamy niezbędnych ilości witamin i minerałów, zaburzamy funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz układu hormonalnego i innych, mamy problemy z koncentracją, znacznemu pogorszeniu ulega kondycja włosów, skóry i paznokci… Można by tak wymieniać godzinami.

Ten wpis nie ma na celu zachęcenie nikogo do stosowania tej pseudo-diety, ale pomoc tym z Was, którzy chcą z niej wyjść.

„Jak wyszłaś z diety 1000 kcal?”
Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem – dodając co tydzień 100 kcal. Kiedy w ten sposób dotarłam do 1600 kcal i moja waga wciąż spadała, przez kolejny tydzień jadłam już 1800 kcal, a po tym tygodniu przestałam liczyć kalorie.

„Czy po zakończeniu diety czeka mnie efekt yoyo?”
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od bardzo wielu czynników – od tego, jak długo byłaś na tej diecie, ile schudłaś, ile wynosi Twoja obecna waga, jak będziesz wychodzić z diety, w jakim stanie jest Twój metabolizm, co i ile zamierzasz jeść po diecie…

„Po jakim czasie mogę przestać liczyć kalorie?”
Najlepiej jak najszybciej. Obsesyjne liczenie kalorii i makroskładników prowadzi do zaburzeń odżywiania. Zdecydowanie lepiej jest po prostu jeść zdrowo i prowadzić aktywny tryb życia. Proces tracenia kilogramów będzie wolniejszy, ale efekt będzie o wiele bardziej trwały.

„Jak wyjść z diety 1000 kcal?”
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Ogólna zasada mówi o dodawaniu od 50 do 200 kcal co tydzień-dwa do dziennego jadłospisu. Musisz jednak dopasować zarówno ilość, jak i częstotliwość indywidualnie do siebie.

Mam nadzieję, że póki co rozwiałam Wasze wątpliwości dotyczące wyjścia z tej diety. Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania nt. „diety” 1000 kcal, postaram się na nie odpowiedzieć i dopiszę je tutaj.

Obserwuj mnie na:
error