Jednymi z najczęściej zadawanych mi pytań są te dotyczące brzucha: „co zrobić, żeby był płaski/umięśniony?”, „jak poradzić sobie z oponką?”, „jestem chuda, ale mam odstający brzuch – co robić?” itd. – zresztą wszystko to możecie obserwować na asku. Dziś chciałabym pokazać Wam zestawienie najskuteczniejszych, najbardziej efektywnych ćwiczeń na brzuch, na które natknęłam się jakiś czas temu na stronie Bodybuilding.com. Sama nie trenuję specjalnie brzucha na każdym treningu (zdecydowanie wolę ćwiczenia, które angażują więcej partii mięśniowych), ale kiedy już to robię, zazwyczaj korzystam z części tych propozycji. Moimi ulubieńcami są numery 2, 5, 8 i 9 🙂

Dla ułatwienia wyobrażenia Wam tych ćwiczeń, do każdego zamieszczę filmik obrazujący poprawne wykonanie. Przy każdej propozycji znajdziecie też ocenę w skali 1-10 nadaną poszczególnym ćwiczeniom przez czytelników portalu Bodybuilding.com. A sami zobaczycie, że noty są naprawdę wysokie.

1. Mina (landmine), 9,5

2. Pełzający pająk (spider crawl), 9,4

3. Zginanie do boku jednorącz z linka wyciągu górnego (one-arm high-pulley cable side bend), 9,3

4. Brzuszki 3/4 (3/4 sit-up), 9,2

5. Deska (plank), 9,2

6. Wymachy młotem kowalskim (sledgehammer swings), 9,2

7. AB-roller, 9,1

8. Siedzenie w górę! (bottoms up), 9,1

9. Brzuszki skośne (cross-body crunch), 9,1

10. Odwrócone brzuszki na ławce skośnej (decline reverse crunch), 9,1

Część tych ćwiczeń wymaga użycia sprzętu, ale znajdują się tu również takie, które może wykonywać każdy w domowym zaciszu, posiadając jedynie matę do ćwiczeń czy nawet koc.
Pamiętajcie jednak, że same ćwiczenia na brzuch nie sprawią, że nagle pojawi Wam się na nim 6-pack. Jeśli nie pozbędziecie się tkanki tłuszczowej z tych rejonów, wszystkie kostki będą pod nią schowane. Nie zapominajcie też o treningach całego ciała, które wzmocnią pozostałe mięśnie i dzięki którym Wasze ciała nabiorą ładnych proporcji.
No i oczywiście na pierwszym miejscu DIETA! Bez odpowiedniego odżywiania się nie zdziałacie niestety nic.

Jeśli szukacie gotowych treningów na mięśnie brzucha, zajrzyjcie do tego posta, w którym wymieniłam kilka moich ulubionych ABS-workoutów i do tego, gdzie pokazuję trening ABS z obciążeniem.

Obserwuj mnie na:
error