Spirulina jest kolejnym i najprawdopodobniej ostatnim produktem, który biorę pod lupę w cyklu „Cudze chwalimy, swego nie znamy”. Ostatnim dlatego, że reszta superfoods, które przychodzą mi do głowy, nie jest tak trudno dostępna ani horrendalnie droga jak te, które omówiłam do tej pory. Jeśli jednak macie jeszcze jakieś propozycje, piszcie w komentarzach. Na pewno się im przyjrzę 🙂

Spirulina jest algą, czyli prościej mówiąc glonem z grupy sinic. Znana i ceniona jest za wysoką zawartość potasu, sodu, witamin z grupy B, witaminy E oraz witaminy A, dzięki czemu ma mieć zbawienny wpływ na oczyszczenie organizmu. Nie można odebrać jej tych właściwości, ale powiem Wam jedno: są inne, o wiele smaczniejsze (kto próbował ten wie) produkty, które godnie zastąpią spirulinę.

Tym razem w tabeli zamieściłam produkty suszone, jako że spirulina również spożywana jest po jej wysuszeniu i sproszkowaniu. Tradycyjnie wartości podane są dla 100 g produktu.

Nietrudno zauważyć, że polskie suszone warzywa mają często kilkukrotnie (a w przypadku marchewki i naci pietruszki pod względem zawartości wit. A kilkudziesięciokrotnie) więcej witamin i składników mineralnych. W dodatku suszone marchewki czy pietruszkę możemy w bardzo prosty sposób zrobić sami, z suszonymi pomidorami jest nieco więcej zabawy, ale wciąż nie jest to nic, co przekraczałoby zdolności przeciętnego człowieka 😉

A co z oczyszczaniem? No właśnie. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą substancją oczyszczającą organizm jest woda. Dodając do niej plasterek cytryny albo odrobinę jej soku uzyskamy najprostszy napój detoksykacyjny. A jeśli zależy Wam na zielonym kolorze, idealnie sprawdzi się koktajl z zieloną pietruszką, która jest równie bogata w chlorofil co spirulina i ma doskonałe właściwości odtruwające i oczyszczające organizm.
Wniosek z tego jeden: pietruszka na zdrowie! 🙂

Źródła:
http://nutritiondata.self.com
http://spirulinapowder-review.com (źródło zdjęcia)

Obserwuj mnie na:
error