Jakiś czas temu jedna z Was poprosiła mnie o napisanie kilku porad dla osób, które chcą zacząć zdrowo się odżywiać. Nie ukrywam, że ciężko było mi się zabrać do napisania tego posta i umieścić tu wszystkie moje porady. W dodatku jestem przekonana, że i tak nie uda mi się zawrzeć wszystkiego, co bym chciała – ale spróbuję.

  1. Zrób dwie listy produktów spożywczych. Na jednej zawrzyj te, które jesz na codzień, a na drugiej zdrowe produkty, które Ci smakują.
  2. Pozbądź się wszystkich tych rzeczy, które znajdują się na pierwszej liście, ale nie ma ich na drugiej i zastąp je tymi, które są na drugiej, a nie ma ich na pierwszej.
  3. Sporządź sobie listę zakupów dzienną (niektóre owoce i warzywa, pieczywo), tygodniową (makarony, mięso) i miesięczną (mąki, płatki, kasze) i nie wychodź bez niej do sklepu. Oczywiście w razie potrzeby możesz je modyfikować. Moją przykładową listę znajdziesz tutaj.
  4. W sklepie unikaj półek z niezdrowym jedzeniem. Nawet jeśli masz silną wolę, lepiej trzymać się zasady „czego oczy nie widzą – tego sercu nie żal”. Dla ułatwienia produkty na listach możesz ułożyć w takiej kolejności, w jakiej występują na sklepowych półkach.
  5. Czytaj składy!
  6. Jeśli nie potrafisz rozszyfrować składników, nie kupuj niczego, co ma ich więcej niż 3.
  7. Pamiętaj o tym, by w każdym posiłku znalazło się źródło węglowodanów, białek i tłuszczy oraz owoc lub warzywo.
  8. Nie wpychaj w siebie produktów powszechnie uznanych za zdrowe, jeśli ich nie lubisz – ja mam całą listę takich, których nie tknę.
  9. Baw się w kuchni. Mieszaj różne produkty, ich smaki, konsystencje. Dodawaj przyprawy pozornie nie pasujące do potraw. Odkryj radość z przygotowywania posiłków.
  10. I najważniejsze – słuchaj swojego organizmu. Nie przejadaj się ani nie głoduj. Po kilku dniach/tygodniach zdrowego odżywiania będziesz wiedziała, jaka ilość pożywienia będzie dla Ciebie odpowiednia i jak komponować posiłki.

Pilnowanie się tych zasad tylko pozornie wydaje się być trudne. Na początku na pewno nie będzie łatwo, ale po kilku dniach, może po miesiącu – stanie się to tak samo naturalne jak mycie zębów czy zrobienie makijażu. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał od zera, więc skoro udało się innym, dlaczego ma nie udać się też Tobie?
Uwierz w siebie i… Just do it! 🙂

Może ktoś z Was ma jeszcze inne porady dla początkujących fit-maniaków?

Obserwuj mnie na:
error